przygotowany.pl | jak to działa? | dodaj pracę |
Rola robótek ręcznych w życiu kobiet

    Robótki ręczne to wszystkie przedmioty stworzone przez nas samych, bez użycia specjalistycznych maszyn. Do pomocy mamy jedynie szydełko, igły, nici, druty i tym podobne akcesoria. Do robótek ręcznych zaliczamy szycie, różnego rodzaju haftowanie, szydełkowanie, robienie na drutach, koronkarstwo, tkanie, origami i wiele, wiele innych. Od wszechczasów robótki ręczne były domeną kobiet. Nie miały one możliwości kariery zawodowej, więc swój wolny czas poświęcały na pracę twórczą, która dawała im wiele radości. Spod rąk milionów kobiet wychodziły prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej, na które panie poświęcały nie tylko dużo czasu i energii, ale i uczucia. Robótki ręczne stawały się dla kobiet tamtego okresu jedyną przyjemnością, „odskocznią” od codziennych trudów życia, czasem relaksu, wyciszenia się i uspokojenia. Sztuka, którą uprawiały z upływem lat już nie była jedynie tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie kobietom w rodzinie, ale stała się przedmiotem nauczania młodych panien na elitarnych pensjach. Wymogiem, który musiały spełnić młode mężatki było haftowanie i tkanie. W szczególności haftowanie było ważnym zajęciem w życiu kobiety. Wynikało to z tego, że uznawane ono było za jedną ze sztuk świętych. Dlatego też kobieta haftująca musiała odznaczać się dużym kunsztem w tej dziedzinie. Wymagało to ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i technik. Hafty były czymś porównywalnym z czynami wojennymi mężczyzn i zjednywały pewien prestiż kobiecie. Świadczy o tym fakt, że błędy w wyszywaniu były usuwane przez mężczyznę, który podczas przecinania złych ściegów musiał wymieniać swoje dokonanie bitewne. Ciekawostką jest, iż w społeczności Wikingów podstawowym zajęciem kobiet w dawnych czasach było szycie i haftowanie. Poświęcały temu kilka godzin dziennie, tkając materiały, szyjąc i ozdabiając odzież. W okresie sarmatyzmu w Polsce mówiono, że:
"Biała płeć szlacheckiej kondycji zabawiała się szyciem, haftowaniem na stębenku i krosienkach tudzież robieniem pończoch."
Haft, koronkarstwo i tkanie wstążek to jedna z najpopularniejszych robótek wykonywanych przez kobiety w domu. Wiek XVII to wiek wstążek i koronek. Wstążki zdobiły kapelusze, zapięcia, mankiety. Przewiązywano nimi pończochy, spodnie i buty. Koronka igłowa i klockowa znana była już pod koniec XV w. i występowała najczęściej w postaci kołnierzy i mankietów. Haftem natomiast zdobiono zasłony, pościel, tkaniny ozdobne, a także stroje, głównie bieliznę.
    Rękodzieła, takie jak szydełkowanie i robótki na drutach, należą do dziedzin sztuki stosunkowo łatwej niewymagającej znajomości skomplikowanych technik. Częściowo zapomniane techniki wykonywania robótek ręcznych dzisiaj wracają ponownie „do łask”. Nie tylko nasze babcie zajmują się szyciem czy też haftowaniem, do pracy zabierają się coraz to młodsze kobiety, jak również (o dziwo!) mężczyźni. Moda na wyroby tymi technikami trwa od kilku lat nieprzerwanie, obecnie szydełkowe czapki, buciki dla niemowląt czy czapki wykonane na drutach cieszą się wyjątkowym powodzeniem i są niezmiernie cenione. Warto przybliżyć poszczególne rodzaje robótek ręcznych oraz techniki ich wykonywania.
    Według definicji encyklopedycznej samo słowo haft oznacza wzór, ornament wykonywany nićmi na tkaninie lub skórze, igłą albo szydełkiem, ręcznie lub maszynowo, różnymi technikami; oprócz nici (jedwabnych, lnianych, wełn., złotych, srebrnych) do haftu używano również pereł, paciorków szklanych, blaszek, sprężynek (bajorek), pajetek i różnego rodzaju kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Haft dzieli się na 4 grupy: płaskie, wypukłe (np. haft angielski), ażurowe (np. haft richelieu) i nakładane (aplikacja). Korzenie hafciarstwa sięgają już czasów starożytnych, np. w starożytnym Egipcie stosowano do ozdoby szat techniką haftu krzyżykowego i łańcuszkowego. Natomiast w Europie Zachodniej i w Polsce haft jest znany od wczesnego średniowiecza. Haftowanie ma długą i bogatą tradycję. Arcydzieła sztuki hafciarskiej można podziwiać nie tylko w muzeach, ale przede wszystkim w licznych szafach naszych ukochanych babć. Wyróżniamy, jak już wspominałam, liczne odmiany haftu, od najprostszych do coraz bogatszych, wykonywanych różnorodnymi technikami, dostosowanymi do różnych materiałów i przeznaczeń. W każdej odmianie różne ściegi i ich zestawienia tworzą czasem ciekawe, bogate ornamenty zdobnicze. Techniką haftu wykonuje się nawet obrazy. W dobie masowej standardowej produkcji rodzi się naturalna tęsknota za wyrobami oryginalnymi, niepowtarzalnymi. Panie, które po dziś dzień zajmują się hafciarstwem podkreślają, iż nie tylko walory artystyczne się dla nich liczą. Hafciarstwo dostarcza relaksu, koi nerwy, rozwija wrażliwość artystyczną. Wykonywanie haftów nie jest jedynie sposobem na spędzanie wolnego czasu, hafciarstwo uważane jest za swego rodzaju „furtkę” do prawdziwej sztuki. Dojrzałe wytwory hafciarskie odznaczają się niezrównanym artyzmem. Nawet mało doświadczona hafciarka posługująca się gotowymi wzorami i podstawowymi ściegami potrafi typowy wyrób przemysłu zmienić w przedmiot pełen indywidualnego wyrazu. Przy czym należy pamiętać, że same dobre chęci nie zagwarantują nam wykonania rzeczy naprawdę ładnej. Ładne haftowanie wymaga dokładnego wykonywania ściegów, umiejętnego łączenia elementów haftu, ciekawego komponowania całości wzoru, właściwego dobierania grubości i koloru nici do rodzaju tkaniny.
Istnieje wiele odmian haftu, ja postaram się przedstawić najbardziej znane i cenione. Najbardziej znaną techniką hafciarską i najczęściej stosowaną jest ścieg krzyżykowy. Krzyżyk składa się z dwóch nitek przecinających się pod kątem prostym. Prawidłowo wykonany krzyżyk powinien mieć zawsze jednakowe nachylenie skosu (prawe albo lewe) i takie samo krycie. Haft wykonuje się na specjalnie przygotowanej do tego celu tkaninie, najczęściej na kanwie. Ścieg krzyżykowy pozwala przenieść piękne wzory na klasyczne płótno typu Aida (materiał tkany po cztery nici, z wyraźnymi odstępami pomiędzy pasmami), na len czy jutę. Haftując na tkaninach, których nitki są niepoliczalne (jeans, aksamit czy dzianina) używa się kanwy zdejmowanej po wykonaniu haftu. W przypadku haftu krzyżykowego wzór jest narysowany w formie schematu. Każdemu kolorowi na owym schemacie przyporządkowany jest odpowiedni symbol. Gdy występuje jednakowy symbol na danej powierzchni, zamiast zaznaczać każdą pojedynczą kratkę, otacza się ją linią a następnie na środku występuje symbol danego koloru. Każdej kratce na schemacie odpowiada jeden krzyżyk. Jeżeli nie występuje żaden symbol na kratce oznacza to, że dana powierzchnia nie zostanie pokryta żadnym wzorem haftu. Do wykonywania obrazu haftem krzyżykowym używa się zazwyczaj igieł hafciarskich z tępą końcówką. Gdy natomiast mamy materiał o gęstym splocie wyszywa się raczej igłami z ostrymi końcówkami. Igłę powinno wbijać się w materiał pod kątem prostym. Do wyszywania stosuje się różne rozmiary igieł, które muszą być odpowiednio dobrane w zależności od grubości tkaniny i nici. Najczęściej używa się igieł o rozmiarach pomiędzy 18 - 24. Jak zrobić piękny haft krzyżykowy? Jak już mówiłam, nie jest to technika zbyt skomplikowana. Dla ogólnego wyglądu haftu najważniejsze jest równomierne i dokładne wykonanie poszczególnych krzyżyków. W tym celu należy napiąć robótkę na tamborku. Wszystkie ściegi kryjące muszą być skierowane w jedną stronę. Należy przyzwyczaić się do haftowania ściegów podstawowych od strony prawej u góry do lewej u dołu.
Jeżeli haftujemy w rzędach od dołu do góry, należy rozpocząć pierwszy rząd ściegów podstawowych z prawej strony i przechodzić w lewo.
 


Nie masz wymaganej ilości punktów, a by przeglądać całą ściągę
Aby w pełni korzystać z serwisu należy się zalogować. Jeżeli jeszcze nia masz konta na przygotowany.pl, zapraszamy do rejestracji!
Publikując własne opracowania zbierasz punkty, dzięki czemu masz dostęp do większości zasobów serwisu przygotowany.pl
Najaktywniejsi uzytkownicy:
  • 1. whitewave - 5048 pkt.
  • 2. kkaammillaa00 - 2140 pkt.
  • 3. szpuncer - 1300 pkt.
  • 4. prezes778 - 1108 pkt.
  • 5. michalek - 1035 pkt.
Najaktywniejszy użytkownik otrzymuje: Konkurs nieaktywny
2009-10-16
W dniu dzisiejszym startuje nasz serwis. Obecnie uzupełniamy bazy wypracowań, ściąg oraz referatów. Wszystkie teksty jakie znajdziecie w przygoto...
2010-03-19
Z przyjemnością oświadczam, że liczba zarejestrowanych użytkowników w serwisie przygotowany.pl przekroczyła 1000 osób! Zapraszamy do dodawania sw...