przygotowany.pl | jak to działa? | dodaj pracę |
Koniec i początek – biblijne oraz literackie wizje stworzenia i zagłady świata. Omów problem, analizując wybrane teksty.

Od zarania dziejów ludzie zastanawiali się, skąd tak właściwie wziął się glob ziemski, a tym samym gdzie należy szukać zalążka gatunku ludzkiego? Niewątpliwie, odpowiedź na to pytanie nie jest sprawą prostą. Sam problem początku świata jest owiany tajemnicą, którą ludzkość prawdopodobnie nigdy do końca nie wyjaśni. Zawsze bowiem powstaną pewne nieścisłości, niedomówienia, niejasne szczegóły dotyczące tego momentu w odległej przeszłości. Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć z całkowitą pewnością, kiedy i jak powstał nasz świat. Drugą kwestią, która nadal nie zostaje rozwikłana, jest pytanie: kiedy nastąpi koniec świata, kiedy Ziemia przestanie istnieć? Być może nigdy to nie nastąpi, albo wręcz przeciwnie zagłada przyjdzie w najmniej spodziewanym momencie. Muszę przyznać, że tematyka początku i końca świata jest mi dosyć bliska. Sam nie raz starałem się zauważyć pewne prawidłowości w rozwoju wszechświata, a tym samym skonstruować własną teorię genezy świata i przybliżony termin jego upadku.
Oczywiście od wieków ludzie próbowali stworzyć najbardziej prawdopodobną hipotezę dotyczącą zalążka naszego globu. W temacie tym spór od dawna prowadzą przedstawiciele Kościoła i nauki. Kościół, a raczej religia- szeroko rozumiana- posiada własne teorie na temat początku i końca świata, a nauka na drodze doświadczalnego poznania tworzy coraz to nowe koncepcje związane z narodzinami i śmiercią Ziemi. Nowoczesne technologie do dziś nie są w stanie pomóc nam w zrozumieniu i poznaniu korzeni globu ziemskiego, a tym bardziej nie są na tyle pomocne, aby ludzkość poznała datę swej zagłady.
Koniec i początek świata są popularnymi motywami w sztuce. Na kartach światowej literatury, jak również w licznych dziełach malarstwa, rzeźby, a nawet muzyki jesteśmy w stanie odnaleźć kontynuacje tychże motywów. Jak widać, twórcy wszystkich epok, niezależnie od swej narodowości, czerpią wenę twórczą z tajemnic wszechświata. Kto wie, być może właśnie literackie koncepcje powstania i zagłady świata są właściwymi? Trzeba tylko zadać sobie pytanie, która z literackich teorii ma odbicie w rzeczywistości? Nie da się tego uczynić bez wnikliwej analizy kolejnych dzieł.
Bóg według wiary chrześcijańskiej jest twórcą świata, twórcą wszystkiego, co żyje na Ziemi. Biblijna księga Genesis, zwana również księgą rodzaju zawiera wyczerpujący opis stworzenia ziemi i wszelkich stworzeń zamieszkujących ją. Świat został uformowany zaledwie w siedem dni, jak głosi Biblia. W pierwszym dniu Stwórca oddzielił światło od ciemności, w drugim dniu stworzył sklepienie niebieskie, które oddzielało wody górne od dolnych. Dzień trzeci Bóg przeznaczył na stworzenie lądu i roślinności, zaś w dniu następnym na firmamencie niebieskim pojawiły się słońce, księżyc i gwiazdy. W piątym dniu Bóg powołał do życia zwierzęta wodne i latające. W ostatnim dniu Pan postanowił dać życie zwierzętom lądowym i człowiekowi. Ten ostatni był najdoskonalszym i najwspanialszym z Jego dzieł. Stworzył go na swój obraz i podobieństwo, dał mu również władzę nad całym światem. Bóg dokonał dzieła stworzenia używając tylko jednego polecenia: „Niechaj się stanie...”. Jego życzenie nabierało wydźwięku rozkazu, któremu wszystko musiało się podporządkować. Jednakże, cokolwiek powoływał On do życia było dobre:
„A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.”


Nie masz wymaganej ilości punktów, a by przeglądać całą ściągę
Aby w pełni korzystać z serwisu należy się zalogować. Jeżeli jeszcze nia masz konta na przygotowany.pl, zapraszamy do rejestracji!
Publikując własne opracowania zbierasz punkty, dzięki czemu masz dostęp do większości zasobów serwisu przygotowany.pl
Najaktywniejsi uzytkownicy:
  • 1. whitewave - 5048 pkt.
  • 2. kkaammillaa00 - 2140 pkt.
  • 3. szpuncer - 1300 pkt.
  • 4. prezes778 - 1108 pkt.
  • 5. michalek - 1035 pkt.
Najaktywniejszy użytkownik otrzymuje: Konkurs nieaktywny
2009-10-16
W dniu dzisiejszym startuje nasz serwis. Obecnie uzupełniamy bazy wypracowań, ściąg oraz referatów. Wszystkie teksty jakie znajdziecie w przygoto...
2010-03-19
Z przyjemnością oświadczam, że liczba zarejestrowanych użytkowników w serwisie przygotowany.pl przekroczyła 1000 osób! Zapraszamy do dodawania sw...