przygotowany.pl | jak to działa? | dodaj pracę |
Zagadnienia do egzaminu z j. polskiego w sem. VIII LC
1.    Diagnoza współczesnej cywilizacji wpisana w „Tangu” S. Mrożka.
Mrożek w swym dramacie przedstawia postawy wobec wolności i totalitaryzmu. Pokazuje zarówno postawy bohaterów jak i konsekwencje takich zachowań. Ujawnia mechanizmy rewolucji, zamachu stanu i efekty braku jedności. W domu Stomila rządzi zupełnie obca osoba, zwykły prostak i cham. Wprowadza totalitaryzm, który jest odzwierciedleniem panującego w państwie ustroju. Edek swoje panowanie opiera na prawie siły. Nikt nie potrafi mu się przeciwstawić, gdyż wśród ludzi nie ma solidarności, nie umieją skupić się na sprawach najważniejszych. Dezorganizuje ich brak mocnych podstaw ideologicznych, takich jak religia czy tradycja. Ukazane jest w utworze całkowite rozbicie społeczne, co jest kontynuacją myśli historiozoficznej o wolności i niewoli polskiego narodu na przestrzeni dziejów. „Tango” kojarzone jest z sytuacją Polski Ludowej rządzonej przez komunistów- rządy totalitarne, terror, nieliczenie się z nikim, kierowanie się zasadą, iż cel uświęca środki. W utworze można dostrzec ocenę sytuacji kraju poddanego niechcianym rządom. Niezwykle tragiczne jest to, iż tylko władza oparta na sile jest w stanie zbudować autorytet i zyskać posłuszeństwo wśród społeczeństwa. Z kolei ono samo nie potrafi razem, solidarnie walczyć o swoje prawa.
2.    Znaczenie tytułu dramatu Mrożka „Tango” dla idei całego utworu.
Tango było niegdyś tańcem uprawianym przez mieszczan, głównie prostych ludzi, dlatego też tytuł utworu można rozumieć jako tryumf prostactwa, siły i terrorystycznych rządów Edka. Motyw samego tańca zaczerpnięty jest prawdopodobnie z „Wesela” S. Wyspiańskiego, gdzie mamy do czynienia z chocholim tańcem usypiającym naród. W utworze Mrożka do tanga tańczą Edek i Eugeniusz. Jest to szaleńczy taniec, któremu bezwolnie poddaje się wuj. W „Tangu” bohaterowie nie potrafią przeciwstawić rządom Edka, są całkowicie bezsilni, rządzi i prowadzi w tańcu prostak- Edek.
3.    Charakterystyka postaci „Tanga”: Stomil, Eleonora, Edek, Artur, Ala, Eugeniusz.  
Stomil- ojciec Artura, mąż Eleonory, artysta i wynalazca, typowy intelektualista, lecz zachowuje się jak kompletny nieudacznik. W młodości buntował się przeciwko istniejącemu porządkowi świata, za nic miał wszelkie normy moralne, etyczne, obyczajowe i artystyczne. Wtedy to poznał swą przyszłą żonę, która miała tożsame z nim poglądy. W dorosłym życiu pragnie dowieść, że najważniejszą wartością na świecie jest radosna sztuka, to ją czyni podstawą nowoczesności, ona jest również wyrazem buntu przeciwko szarej rzeczywistości. Jest całkowicie niezdolny do działania, bezsilny wobec ewidentnej zdrady żony, bezwolnie podporządkowuje się innym osobom.
Eleonora- matka Artura, żona Stomila. Podobnie jak mąż zbuntowana przeciw obowiązującym zasadom, nie pozwala ograniczyć samej siebie przez jakiekolwiek konwenanse. Wydaje się być osobą nowoczesną, postępową i tolerancyjną do granic możliwości. Z rozkoszą wdaje się z romans z Edkiem, gdyż obecnie fascynuje ją surowa prostota u mężczyzny. W młodości miała nieco inne skłonności, mianowicie Stomil był dla niej „bogiem”, wyrocznią w kwestiach artystycznych. Słuchała go wówczas z zafascynowaniem.


Nie masz wymaganej ilości punktów, a by przeglądać całą ściągę
Aby w pełni korzystać z serwisu należy się zalogować. Jeżeli jeszcze nia masz konta na przygotowany.pl, zapraszamy do rejestracji!
Publikując własne opracowania zbierasz punkty, dzięki czemu masz dostęp do większości zasobów serwisu przygotowany.pl
Najaktywniejsi uzytkownicy:
  • 1. whitewave - 5048 pkt.
  • 2. kkaammillaa00 - 2140 pkt.
  • 3. szpuncer - 1300 pkt.
  • 4. prezes778 - 1108 pkt.
  • 5. michalek - 1035 pkt.
Najaktywniejszy użytkownik otrzymuje: Konkurs nieaktywny
2009-10-16
W dniu dzisiejszym startuje nasz serwis. Obecnie uzupełniamy bazy wypracowań, ściąg oraz referatów. Wszystkie teksty jakie znajdziecie w przygoto...
2010-03-19
Z przyjemnością oświadczam, że liczba zarejestrowanych użytkowników w serwisie przygotowany.pl przekroczyła 1000 osób! Zapraszamy do dodawania sw...