Darowizna samochodu

No Comments

W obszarze prawa cywilnego funkcjonuje wiele typów umów – w tym umowa darowizny, celem której jest przysporzenie korzyści obdarowanemu. Bardzo często jej przedmiotem jest samochód. O czym wówczas należy pamiętać?

Jak można przeczytać w artykule http://darowizna.waw.pl/darowizna-samochodu/, darowizna auta musi spełniać wiele warunków, by można było uznać ją za skuteczną. Przede wszystkim wymaga się od niej formy pisemnej, przy czym wskazane jest spisanie jej u notariusza. Prawo dopuszcza jednak pominięcie drogi notarialnej – wówczas umowa mocy prawnej nabiera z chwilą przekazania samochodu.

Dokładnie zagadnienia związane z omawianą umową są poruszone również tu: http://simplicissimus.pl/darowizna-samochodu/. W praktyce darowizna pojazdu musi być skonstruowana w taki sposób, by nie zabrakło w niej istotnych elementów, m.in. oświadczeń o posiadaniu przez darczyńcę pełnego prawa własności pojazdu czy o przekazaniu samochodu i jego przyjęciu.

Kolejna rzecz to taka, że darowizna auta wywołuje co do zasady skutki podatkowe. Każdej grupie podatkowej są przypisane limity – po ich przekroczeniu powstaje obowiązek podatkowy. Oczywiście od zasady tej są pewne wyjątki. Podatku można uniknąć, jeśli umowa została zawarta pomiędzy członkami najbliższej rodziny, a urząd skarbowy dowiedział się o niej w przeciągu pół roku od przekazania pojazdu. Jeśli umowę sporządza się u notariusza, to jego obowiązkiem jest przesłanie do US stosownej informacji.

Categories: Bez kategorii Tags: Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *